Přihlášení partnera

Pokud potřebujete na dálku sledovat spotřebu z jednoho nebo více elektroměrů zde je řešení. Potřebujete elektroměr, který je vybaven sběrnicí RS485 a protokolem MODBUS. Elektroměr připojíte k našemu zařízení GSM-MODBUS-485. K propojení stačí tři vodiče (jakýkoliv sdělovací kabel) a vzdálenost může být bez problémů 100 metrů. GSM-MODBUS-485 je GSM zařízení, do kterého vložíte Vaši SIM kartu libovolného operátora a toto zařízení pravidelně odečítá spotřebu a může ji odesílat na Váš server. Protože při tomto způsoby odesílání dat se využívá přenos pomocí GPRS, je nezbytné, aby na SIM byla aktivována data. Tarif přizpůsobte četnosti, s jakou si zvolíte data odesílat. Četnost a okamžik odesílání se nastavuje v  GSM-MODBUS-485 pomocí SeaConfiguratoru. V něm lze nakonfigurovat pravidelné odesílání pomocí „Plánovače“ akcí v systému Cron (viz Příklad s konfigurací dole v textu).

Pokud server nemáte, můžete využít zdarma od Google službu „tabulky“ neboli GOOGLE SPREADSHEET (Google Sheet).

Zde je postup jak tabulku vytvořit.

Pomocí takového odkazu mohou ostatní sledovat data, která jim poskytnete, aniž by mohli tabulku editovat.

V tomto příkladu je k dispozici tabulka s měřením proudu každou hodinu a průběžným ukládáním spotřeby a dále graf proudu.

 

Připravili jsme příklad pro pravidelné posílání dat 1x týdně, každé pondělí v 0:00 hodin a také každého 1. dne v měsíci. V příkladu je zadáno posílání napětí a proudu fáze L1 a celková spotřeba. Navíc je v příkladu nakonfigurováno posílání SMS při překročení zadaných hodnot a výpadek napájení zařízení GSM-MODBUS-485.

Zde je postup konfigurace pro sledování elektroměru Carlo Gavazzi.

Zde je konfigurační soubor pro SeaConfigurator.

Reálný provoz byl vyzkoušen s elektroměry Carlo Gavazzi řady EM a řady ET.

Na jeden GSM-MODBUS-485 bylo vyzkoušeno připojení 19ti elektroměrů. Vyzkoušeno s typy EM21 a EM330.

Tyto elektroměry prodává například firma ENIKA.CZ s.r.o.

Například:

EM340DIN-AV23X-S1X 65A-RS485   3fázový, vhodný pro přímé měření do 65A

EM330DIN-AV53H-S1X 5A-RS485     3fázový, vhodný pro nepřímé měření do 5A

EM111DIN-AV81X-S1X 1x45A-2T-RS485    1fázový pro přímé měření do 45A